Więcej o TRE®

TRE® Tension & Trauma Releasing Exercises

Odkryj siebie na nowo

Co to jest TRE®?

Tension & Trauma Releasing Exercises (TRE®) jest metodą pracy z ciałem opracowaną przez Dr David’a Barceli’ego, psychoterapeutę w analizie bioenergetycznej. Dr Barceli od wielu już lat pomaga ludziom na całym świecie w radzeniu sobie ze skutkami stresu, chronicznymi napięciami oraz minimalizowaniem skutków traumy. TRE® to sekwencja ośmiu ćwiczeń, które „przypominają” ciału, że może niekontrolowanie drżeć/wibrować i w ten sposób uwolnić się od stresu czy wypartych, trudnych emocji. Zaletą tych ćwiczeń jest ich prostota oraz to, że mogą być stosowane prawie przez wszystkich, począwszy od dzieci, po osoby w podeszłym wieku.

Długotrwały stres czy przykre, dotkliwe przeżycia sprawiają, że ciało wchodzi w tz. stan walki lub ucieczki (fight or flight). To właśnie dlatego napinamy mięśnie, mobilizując się do działania. Takie napięcie chroni też nasze narządy. ciało broni się w ten sposób przed zagrożeniem. Dopiero gdy konkretne trudne doświadczenie mija, wszystko wraca do stanu równowagi. Drżenie pojawia się jako naturalny mechanizm uwalniania głębokich napięć w mięśniach. Ciało czuje, że niebezpieczna sytuacja już minęła i w ten właśnie sposób daje temu upust.

Kiedy decydujemy się zaufać ciału i pozwolimy na to, żeby samo pokierowało swoim procesem, to okazuje się, że potrafi odtworzyć wzorce napięcia i trwale rozluźnić struktury. Dzięki temu wchodzimy w stan głębokiego relaksu odzyskujemy wewnętrzny spokój, nasze myśli i emocje wyciszają się, a ciało odzyskuje utraconą elastyczność.

Kilka faktów o TRE®

Metoda pracy z ciałem Tention and Trauma Realeasing Exercises® jest stosunkowo prosta do opanowania i w większości przypadków jej skuteczność jest niezwłoczna. TRE® pomaga przywrócić organizm do naturalnej równowagi psychofizycznej, zminimalizować skutki stresu, napięć mięśniowych oraz zredukować objawy PTS. Metoda ta jest oparta na naturalnych mechanizmach regulacji neuroruchowej, co czyni ją przyjazną w praktyce.

TRE® może być stosowane w połączeniu z terapią lub psychoterapią. Podcza sesji może dojść do uwolnienia trudnych emocji, które warto później omówić na sesji terapeutycznej.

Twórca metody TRE®

David Barceli

Dr David Barceli jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie pracy z traumą. David spędził wiele lata swojego życia na obszarach dotkniętych konfliktami zbrojnymi oraz obszarach dotkniętymi naturalnymi kataklizmami pomagając poszkodowanym tam osobom przywrócić naturalną równowagę.

Podczas jednego z bombardowań zauważył, że ludzie wykonują te same mimowolne ruchy, gdy usłyszą uderzenie bomby, zakrywają głowę rękami i zwijają się w pozycji embrionalnej. Zainteresował go również fakt, że po wybuchu bomby dzieci mimowolnie (jakby zupełnie naturalnie) zaczynały się trząść i drżeć, a dorośli nie. Z czasem na podstawie swoich obserwacji opracował skuteczna metodę radzenia sobie w naturalny sposób ze stresem.

David Barceli jest wyjątkowy pod tym względem, że posiada solidną wiedzę i doświadczenie w zakresie psychoterapii i terapeutycznej pracy z ciałem. Łączy to z głębokim zrozumieniem religii i zwyczajów etnicznych. To połączenie pozwoliło mu opracować unikalne i specyficzne procesy, które umożliwiają ludziom z różnych części świata radzenie sobie z osobistymi traumami.

TRE® Podstawowe przeciwwskazania

Do podstawowych przeciwskazań w stosowaniu metody można zaliczyć: ograniczenia fizyczne, schorzenia psychiatryczne oraz zaburzenia. Do ograniczeń fizycznych możemy zaliczyć m.in: świeże złamania kości, padaczkę, ciąże oraz stany pooperacyjne. Do schorzeń psychiatrycznych zaliczamy m.in.: psychozy, głęboką depresje, schizofrenie oraz inne dolegliwości psychiatryczne leczone farmakologicznie. Do zaburzeń natomiast zaliczamy m.in: zaburzenia pracy serca (arytmia), zaburzenia ciśnienia krwi. Jeśli nie jesteś pewien/pewna czy możesz wziąć udział w sesji, skontaktuj się ze mną.

TRE® Research

Metoda TRE® opiera się na podstawowej idei, że stres, napięcie i trauma mają podłoże zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Wiele osób po wykonaniu tych ćwiczeń zgłasza uczucie spokoju i dobrego samopoczucia. Skuteczność metody została zweryfikowana przez tysiące osób na całym świecie. Próbkę klinicznych badań pilotażowych znajdziesz poniżej. Warto również zapoznać się z poniższą literaturą.

Badania sugerują, że TRE® poprawia jakość życia osób ze stwardnieniem rozsianym (badanie opublikowane w Journal of Traditional and Complementary Medicine, Luty 2021 →kliknij tutaj←). Badania prowadzone w San Paulo, Brazylia (2021) dowodzą skuteczności metody TRE® w regulowaniu autonomicznego układu nerwowego (ANS) →kliknij tutaj← (zwiększona zmienność rytmu zatokowego serca [HRV] i obniżenie stresu psychofizjologicznego).

Książki w kontekście pracy z ciałem, stresem oraz traumą m.in.:

 • Zaufaj ciału. Ćwiczenia, które uwalniają traumę, stres i emocje, David Barceli, wydawnictwo: Centrum pracy z ciałem (2011); to stosunkowo niewielka książka, w której możesz dowiedzieć się więcej o tych ćwiczeniach;
 • Shake it off – Wytrząśnij To, pod redakcją dr Davida Berceliego, wydawnictwo: Centrum Pracy z Ciałem (2018); to książka omawiająca drżenie jako naturalną reakcję ciała na stres i napięcie. Składają się na nią teksty niemal trzydziestu autorów z najróżniejszych dziedzin – od neurobiologów i fizjoterapeutów po antropologów i działaczy społecznych.
 • Teoria Poliwagalna w praktyce, Deb Dana, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2021); książka dostarcza psychoterapeutom wszystkiego, czego potrzebują, by pomóc klientom nauczyć się panowania nad powodującymi rozregulowanie reakcjami układu nerwowego.
 • Obudźcie tygrysa, leczenie traumy Peter A. Levine, wydawnictwo: Czarna owca (2017); Książka wyjaśnia objawy traumy i kroki niezbędne do ich wyleczenia.

Serie książek Alexandra Lowen(a) (założyciel Międzynarodowego Instytutu Analizy Bioenergetycznej) wydawnictwa Czarna Owca m.in:

 • Radość. Naucz się wyzwalać energie stłumionych uczuć.
 • Duchowość ciała. Bioenergetyka w terapii ciała i duszy.
 • Depresja i ciało. Biologiczne podstawy wiary i poczucia rzeczywistości.
 • Język ciała. Fizyczna dynamika struktury charakteru.
 • Przyjemność. Kreatywne podejście do życia.
 • Zdrada ciała. Psychologia lęku i rozpaczy.
 • Głos ciała. Rola ciała w psychoterapii.

Inne polecane książki:

 • Teoria poliwagalna. Przewodnik, Stephen W. Porges, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2020)
 • Terapeutyczna moc nerwu błędnego, Stanley Rosenberg, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2020)
 • Ciało pamięta – Psychofizjologia traumy i terapia osób po urazie psychicznym, Babette Rothschild, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (2020)
 • Emo Sapiens – harmonia emocji i rozumu, Rafal Ohme, Wydawnictwo: Bukowy Las (2017)

£5 zniżki na Twoje pierwsze doświadczenie TRE® ze mną*

*sesja online do 40 minut po wcześniejszym zweryfikowaniu przeciwwskazań